JiJi Active Directory Management Suite

Ürün Bilgisi

JiJi Active Directory Management Suite

JiJi Active Directory Managment Suite

Microsoft Windows Active Directory, bilgi teknolojisi Alt Yapısı içerisinde son derece hayati bir konuma sahiptir. Bir organizasyonun Active Directory üzerindeki kullanıcılarını, bilgisayarlarını ve bunun güvenlik özelliklerini gönetmek oldukça zorlu bir görevdir. Tüm bu sorumlulukların üstesinden gelebilmek için, Active Directory üzerinde hesapların mükemmel ve doğru şekilde işlem görmesini kolaylaştırmak, tüm zorunluluklara uyum sağlamak ve temizlik ve düzenleme işlerini gerçekleştirmede yönetsel bir araç sahibi olmak hayati öneme sahiptir. JiJi Active Directory Yönetim Paketi, Active Directory’e erişim sağlamada ve AD sistem yöneticisi görevlerini kolaylıkla yerine getirmede güçlü bir ara yüzdür.

AD yönetim paketi üç temel fonksiyonelliğe sahiptir:

Functionalities

Tools

Active Directory Reporter

JiJi Active Directory Reports

Active Directory Cleaner

JiJi Active Directory Cleaner

Active Directory User Provisioning

JiJi Active Directory Bulk ManagerRaporlayıcı

Active Directory’den veriler çıkartılır ve raporlar haline guruplandırılır. JiJi Active Directory Raporları 450’den fazla hazır Active Directory Raporu oluşturacak ve organizasyonlara SOX/PCI de dahil düzenlemelerden kaynaklanan denetim şartlarına uygun veri toplamaya yardımcı olacaktır. Bu bilgi ile donatılan organizasyonlar hızla taktik güvenlik kararları alabilir ve SWOT analizi gibi stratejik planlama gerçekleştirebilecektir. JiJi Active Directory Raporları, dilediğiniz sayıda istediğiniz şekilde sorgu yaratıp yürütmek için yetkilendirme verirken, AD için mükemmel raporlama aracı olduğunu ispatlayacaktır. Önemli AD raporlarından bazıları şöyledir: "Aktif Olmayan kullanıcı raporları " "Kullanıcı hakkında kayıp kayıt raporu" "Gurup Üyeleri Raporları" vb.

Kullanıcı Yetkilendirme

Bir şirket için AD operasyonlarına dair çoklu kullanıcı girişleri yaratma, belirli bir AD özelliği için toplu güncelleme yapma, ve toplu yetki geri alma gibi bir parti görevi aynı anda gerçekleştirmek oldukça doğaldır. JiJi Active Directory Toplu Yöneticisi, bu tür toplu taleplerin üstesinden gelebilecek ve Sistem yöneticisinin fazla zamanını almadan kolaylıkla faaliyetleri yerine getirebilecek yetkinliğe sahiptir. Girdiler bir csv olarak taslak haline getirilir ve uygulama amaçlı olarak Toplu Yönetici’ye gönderilir.

Temizleyici

AD üzerinde istenmeyen hesapların varlığını sürdürmek ciddi bir güvenlik tehdidi yaratmaktadır. Çünkü erişim şansı sınırlandırılmamıştır. Bu yüzden AD içerisinde belirli ve mükemmel verilere sahip olmak gerekmektedir. Etkin olmayan kullanıcılar/bilgisayarlar, etkisiz kılınmış kullanıcılar her geçen gün sistem üzerinde lekelere dönüşmekte ve zaman geçtikçe de bunlar artmaktadır. Periyodik temizleme, ITIL /SOX denetim düzenlemelerine mükemmel şekilde uyum için temel bir özellik ölçütü haline gelmiştir. JiJi Active Directory Temizleyicisi, bir AD temizlik aracıdır ve aktif olmayan, kullanılmayan ve süresi dolmuş hesaplar hakkında raporlarınızı yaratabilir. Bu raporlar temel alınarak temizliğe yönelik sistem yönetimine dair kararlar alınabilir. Organizasyon Temizlik Politikası: Temizlik ve düzenleme faaliyetlerini sürdürmek, bir çalışma politikası şeklinde benimsenmelidir. Hali hazırda bir temizlik politikasına sahipseniz, bunu Active Directory Temizleyicisi ile otomatize hale getirebilirsiniz. Etkin bir politika formülize edebilir, etkin bir politika tanımlayabilir ve temizlik için bir zaman programı tanımlayabilirsiniz. Böylece, politikanız ayarlanmış ve gerekli çevre şartlarına otomatik olarak %100 uyumlu hale gelecektir.